НОВО
Cortisol / Кортизол – Концентрация на кортизола в серум или плазма
Мерни единици: nmol/L
Метод: Имунофлуоресцентен – FIA
Материал: Кръв – серум или плазма
Условия за пробовземане: Сутрин, на гладно в 8 часа
Обхват на измерване: 50 – 800
Референтни стойности сутрин – 7ч. до 10ч. 151 – 793; следобед – 68 – 473
Информация за пациенти
Същност на изследването
Кортизолът е стероиден хормон глюкокортикоид, който се синтезира в кората на надбъбречните жлези. Секрецията на глюкокортикоидите (кортизола) се стимулира от хипофизния хормон АКТХ. Кортизолът е известен още като стресов хормон, тъй като стойностите му се повишават в състояние на стрес. Нормално нивата му са най-високи сутрин между 6 и 8 часа, а през деня постепенно намаляват и достигат най-ниска стойност към полунощ.
Защо и кога се изследва?
Кортизолът има анаболни и катаболни функции в организма. Участва в метаболизма на протеини, въглехидрати и мазнини. Регулира функцията на сърдечно-съдовата система и кръвното налягане и др. При нормални нива кортизолът има полезени за организма ефекти като: подобрява паметта и способността за концентрация; значително понижава чувствителността към болка; участва активно в процесите за поддържане на постоянството на вътрешната течна среда и т.н., особено в условия на стрес. Изследване на кортизола е необходимо за изясняване на състоянията на хипер- и хопокортицизъм.
Условия за взимане на материал, подготовка и манипулация
Взима се венозна кръв от която се отделя серум. За да бъде правилно отчетена стойността, материалът трябва да бъде взет сутрин /8 ч/, на гладно след покой от поне 10 минути в легнало положение.
Отклонение от нормалните (референтни) стойности
Когато нивото на кортизола е повишено за по-продължителен период, това води до редица нежелани последици: нарушени познавателни способности; повишение в нивото на кръвната захар; повишено кръвно налягане; понижен имунитет; забавяне процесите на зарастване на рани; увеличение и преразпределение по характерен начин на мастната тъкан; нарушения в мастния профил; намаление на мускулната тъкан; редукция на костната плътност и развитие на остеопороза; и др. Ниските нива на кортизола също са свързани с неблагоприятни за организма ефекти.